В цій статті ми обговоримо:
Питання, як правильно накопичувати гроші, набагато важливіше, ніж здається. Не секрет, що накопичення здатні допомогти в багатьох життєвих ситуаціях, але часто накопичити значну суму дуже складно. І справа не завжди в низькому доході: часто причина невдач — нерозуміння, за що взятися і як почати.
Навіщо треба збирати гроші
Фінансисти та консультанти вважають, що робити накопичення варто кожній людині, яка має постійне джерело доходу. Причому бажано відкладати 20% від заробітку, якщо людина має таку можливість: якщо її немає, суму можна знизити до 10% або навіть до 5%. Вони мають рацію: накопичення – це дуже важливо. І ось чому:
- вони допоможуть обійтися без кредитів, відсотків та зобов’язань перед банком, якщо планується дорога покупка чи інша суттєва витрата;
- накопичення зменшують ризик потрапити до фінансової ями, наприклад, через прострочення за кредитами;
- у разі кризової ситуації накопичені гроші можна використовувати як подушку безпеки і вберегти себе від багатьох неприємностей.
Крім того, накопичення – це насамперед вигідно. Кошти, що лежать на рахунку, приноситимуть невеликий, але дохід завдяки відсоткам. А відсутність кредитів дозволить не переплачувати за покупки.
Як навчитися накопичувати
Так, змусити себе відкладати гроші надто важко. І це вже психологія. Комусь це дається легко, комусь важко. Але ось деякі потужні стимули, які мотивують цим займатися:
- можливість жити не одним днем, а думати про майбутнє, нехай спочатку і не таке віддалене;
- можна планувати великі покупки заздалегідь, не чекаючи великої премії чи спадщини;
- освоєння фінансової дисципліни, яка підвищить відповідальність та в інших сферах життя;
- можливість жити економно та не витрачати всі зароблені гроші на необов’язкові покупки;
- приходить внутрішній спокій та душевна рівновага, тому що з набутими навичками, є можливість накопичувати і при скромних доходах.
З чого почати і як правильно накопичувати
Планування та мотивація – найкращі друзі заощаджень. Маючи чіткий план, простіше рухатися до наміченої мети.
Діємо за алгоритмом:
- ставимо конкретну мету – це може бути покупка дороговартісної речі, відпустка, накопичення для навчання дитини, тощо;
- визначаємо необхідну для суму;
- визначаємо дедлайн – кінцевий термін для збору необхідної суми;
- підраховуємо кількість грошей, що потрібні для відкладання щомісяця, щоб досягти цілей за час, що відведений на збір коштів.
Цілі потрібно ставити досяжні, щоб не шкодити нормальному способу життя, не обмежувати витрат на їжу, проїзд тощо. Ставлячи мету, тверезо оцінюйте свої можливості.
Не потрібно жорстких обмежень, так як це може стати причинами поганого настрою, пригнічених станів, зривів і погіршення здоров’я. Стан постійного стресу заважатиме правильному накопиченню. Грамотно організоване фінансове планування повинне приносити задоволення – як правильне харчування. Результат від цього ви помітите досить швидко, що може також послужити додатковою мотивацією.
Як не витрачати накопичення
Буває таке – ніби й почали збирати, але постійно витягуються з скарбнички гроші, і в результаті накопичень немає. Впоратися з цим допоможуть кілька правил:
- чітке усвідомлення цілі – потрібно завжди пам’ятати для чого потрібні накопичення коштів. Не можна збирати просто так. Завжди треба пам’ятати, що накопичена сума послужить подушкою безпеки чи стане можливістю купити довгоочікувану і дуже цінну річ без кредитів. Необхідно обов’язково ставити цілі та дотримуватись їх – це збільшує мотивацію;
- обмеження доступу – одним із методів може бути незручність або невигідність діставати гроші. Це буде рахунок, виведення коштів з якого займає багато часу або позбавляє відсотків на залишок;
- планування – якщо орієнтуватися на великі покупки заздалегідь, необхідність терміново знімати гроші з накопичувального рахунку відпаде. Звичайно, ніхто не застрахований від форс-мажорів, але часом для них накопичення й потрібні.
Що робити, якщо дохід низький
Бувають ситуації, коли дохід скромний і навіть 10% від зарплати відкладати не виходить: ці гроші йдуть на побутові потреби. За таких обставин накопичувати складніше – але все одно можливо. Не опускайте руки і пам’ятайте, що навіть невелика сума, якщо її відкладати регулярно, може перетворитися на солідні накопичення. Рекомендуємо звернути увагу на такі аспекти, щоб процес пішов швидше:
- розумне заощаджування – мова не йде про те, щоб відмовляти собі у всьому. Розумна економія – це частина фінансової грамотності, і полягає вона насамперед у тому, щоб витрачати гроші з вигодою для себе. Наприклад, не купувати якусь річ у магазині з великою націнкою, якщо можна придбати її зі знижкою в іншій мережі. Або уважно вивчити відгуки та характеристики конкретного товару, перед тим як купувати: можливо, знайдеться щось вигідніше та краще. На користь накопичень можна відмовлятися від необов’язкових витрат. Наприклад, якщо готувати їжу для роботи вдома, а не користуватися ресторанами, можна заощадити відчутну суму. Її краще не витрачати, а відкласти, щоб у майбутньому дозволити собі велику покупку;
- користуватись правилом 10 секунд – якщо бачите цікавий товар, відійдіть від нього і зачекайте 10 секунд, щоб зрозуміти, чи він потрібний вам. Найчастіше перше враження минає, і бажання його придбати минає. Якщо ж покупка велика, термін можна збільшити до кількох днів або навіть місяців;
- використання вигод – кешбек, різноманітні бонуси та купони – чудовий спосіб заощадити частину грошей від покупки. Але варто розуміти, що користуватися ними потрібно тільки якщо та чи інша річ вам необхідна і ви її і так збиралися придбати. Купувати щось не потрібне лише через знижку на нього – приклад нераціональної витрати, яких слід уникати. Але якщо йдеться про важливу або тим більше необхідну покупку, слід заздалегідь продумати, як можна зробити її вигідною. Можливо, десь проходить акція, або можна сплатити частину суми накопиченими бонусами. Іноді хорошим помічником може стати навіть кредитна картка: у ній зазвичай підвищений кешбек, а якщо погасити її до закінчення пільгового періоду, відсотки платити не доведеться;
- шукати методи заробітку – якщо, незважаючи ні на що, збирати не виходить, то можливо варто збільшити дохід. Звичайно, це не так просто зробити, а ситуації у всіх різні. Необхідно шукати способи – це може бути підробіток на фрилансі або вкладення накопичень у консервативні фінансові інструменти з невисокою, але стабільною прибутковістю. Вихід можна знайти завжди. А якщо поєднати пошук додаткових джерел доходу з порадами з фінансової грамотності, виправити становище виявиться не так важко, як здається. І незабаром з’явиться можливість збирати.
Як би там не було, основна умова успішних накопичень – це регулярність та дисципліна. Навіть якщо відкладати небагато, але постійно, можна зібрати суттєву суму. А це можливість підстрахуватися, якщо щось піде не так, дозволити собі довгоочікувану покупку або уникнути кредиту. Пам’ятайте – все у ваших руках.