В цій статті ми обговоримо:
Якщо ви коли-небудь зіткнетеся з ситуацією, що ваші друзі чи родичі попросили у борг, то візьміть з них розписку. А якщо ви самі збираєтеся позичити гроші, то порада та сама – напишіть розписку. Цим документом буде захищено обидві сторони угоди. Одну від можливого неповернення боргу позичальником, а іншу – від шахрайських дій позикодавця, який може запросити назад більшу суму, ніж видав спочатку.
Що таке розписка і для яких випадків потрібна
Розписка – це документ, що засвідчує передачу грошей чи речей від однієї особи до іншої. Найчастіше оформляється саме між фізичними особами. Робити це можна за будь-якої суми позики, а за рекомендацією Цивільного Кодексу України договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (станом на 2022 р.- 170 грн.), а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, – незалежно від суми. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
При правильному складанні документа у позикодавця не виникне проблем зі стягненням боргу через суд, якщо боржник не вчасно віддає кошти. А у позичальника не буде ситуації, коли позикодавець виставить жорсткіші вимоги щодо повернення або завищить суму боргу.
Не зайвим буде скласти договір позики, особливо на передачу великої суми. Розписка послужить підтвердженням умов, у ньому прописаних. За Цивільним кодексом її форма та зміст ніяк не регламентуються законами, тому доводиться керуватися загальними правилами складання юридичних документів.
При оформленні боргової розписки можуть бути задіяні:
- позичальник та кредитор чи позикодавець – основні сторони угоди;
- свідки – вони не несуть жодних зобов’язань перед кредитором та не можуть відповідати за боржника. Вони лише підтверджують факт передачі грошей;
- нотаріус – може провести реєстрацію документу. Настійно рекомендуємо скористатися його послугами (звичайно, не безкоштовними) при передачі великої суми в борг.
Поширеними випадками написання розписки є:
- передача грошей у борг безвідсотково або під відсоток, з поверненням на першу вимогу або через зазначений у документі строк;
- оплата будь-яких послуг – оренда житла, автомобіля тощо;
- купівля-продаж товарів.
Форма розписки
Ви не знайдете бланк суворої звітності, яким зможете оформити розписку юридично грамотно. Але при складанні документу жодних складнощів не виникне. Головне, дотримуватись необхідних правил:
- розписка пишеться від руки позичальником – комп’ютерні технології, звісно, полегшують роботу, але судова практика знає випадки, коли позичальник відмовлявся визнати факт підписання документа та отримання грошей. А тут призначається спеціальна почеркознавча експертиза;
- стиль написання – діловий. Не допускається помарок та виправлень, краще переписати документ ще раз;
- перевіряйте наявність всіх реквізитів, які надають документу юридичної значущості – заголовок, дата та місце складання, ПІБ обох сторін угоди, їх паспортні дані та місце реєстрації, сума коштів, наданих у позику (цифрами та прописом), термін та умови повернення, підписи з розшифровкою;
- обов’язково звірте паспортні дані з оригіналами документів;
- якщо угода укладається в присутності свідків, то в розписку вносяться їх ПІБ, паспортні дані, адреса реєстрації, дата та підпис із розшифровкою;
- прописується розмір відсотків, які сплачуються за користування грошима, а також штрафи за прострочення. Це не обов’язкова умова, але рекомендована. Якщо у розписці не буде зазначено відсотки, у разі неповернення боргу кредитор може вимагати їх із позичальника з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Не бійтеся вказати зайву, на вашу думку, інформацію. Чим повніше ви опишете умови правочину, тим швидше суд розбереться по суті справи.
Дії, якщо позичальник не виплатив борг
Отже, ви позикодавець, і у вас на руках є оформлена за всіма правилами розписка. Позичальник не повертає борг. Давайте розберемося, куди звертатися і що робити. Можливі лише три варіанти вирішення питання щодо неповернення:
- без суду – тобто спробувати достукатися до позичальника у досудовому порядку;
- через суд – шляхом оформлення заяви, сплати державного мита та інших необхідних процедур;
- через написання заяви до правоохоронних органів відносно факту шахрайства. Поліція буде зобов’язана внести ці дані до єдиного державного реєстру досудових розслідувань та провести відповідні перевірки зазначених фактів.
Без суду
Якщо в розписці вказано термін повернення грошей, то вже наступного дня ви маєте право вимагати їх повернення. Якщо термін не вказано, то на першу вимогу боржник протягом 30 днів зобов’язаний віддати гроші кредитору. Очевидні кроки:
- спочатку треба спробувати поговорити з боржником і з’ясувати причину прострочення. Іноді буває ситуація, коли по-людськи можна піти назустріч і продовжити термін або домовитись про часткову оплату;
- якщо перший пункт не спрацював, переходимо до офіційних дій – надсилаємо письмову вимогу повернення. Лист може потім фігурувати в суді, направити його через пошту замовним листом з повідомленням про доставку. Копію листа, квитанцію про відправлення та сповіщення збережіть для можливого судового розгляду.
Лист має носити офіційно-діловий характер, недопустиме некоректне звернення, навіть якщо ви готові вилаяти боржника. Обов’язково вказується, коли було складено розписку, на яку суму та термін повернення. Хороший психологічний ефект матиме докладний опис у листі грошових виплат позичальника, якщо справа дійде до суду:
- сума боргу з відсотками та штрафами, якщо вони зазначені у розписці;
- відсотки за ключовою ставкою НБУ за користування чужими грошима, навіть якщо про них немає жодного слова в документі;
- держмито;
- консультації юриста.
Якщо навіть таке звернення не спричинило бажаного результату, готуйте документи до суду.
Важливо! Пам’ятайте про термін позовної давності. Він становить 3 роки, тож не затягуйте початок процедури.
Через суд
Розглянемо етапи стягнення грошей через суд.
Етап 1. Підготовка позовної заяви. Найкраще звернутися до юриста, але можна скористатися зразками документа в інтернеті. Головне, як і у підготовці розписки, не пропустити обов’язкові реквізити:
- три сторони правочину – назва та адреса судової організації, П.І.Б., адреси реєстрації, телефони позивача та відповідача;
- заголовок “Позовна заява про стягнення боргу”;
- суть позову у вільній формі – у діловому стилі опишіть умови угоди, її результат та вжиті вами дії щодо витребування боргу;
- ваші вимоги – з кого та скільки стягнути;
- список доданих до позову документів;
- підпис із розшифровкою позивача;
- дата складання.
До позовної заяви треба додати:
- копію позовної заяви;
- копію паспорту позивача;
- квитанцію про оплату державного мита;
- копію розписки;
- копію листа відповідачу з вимогою повернути гроші, квитанцію про відправлення та повідомлення про доставку;
- розрахунок грошової виплати, яку ви сподіваєтеся стягнути з відповідача – сума боргу, відсотки, штрафи, держмито, послуги юриста та інше.
Етап 2. Подання позовної заяви. Найкраще зробити це особисто, але можна і поштою. Зверніть увагу, що часу піде набагато більше, особливо якщо документи повернуть на доопрацювання. Коли позов розглянуть і ухвалять рішення про судовий розгляд, вам повідомлять про час та місце засідання.
Етап 3. Виконання рішення суду. Якщо воно було на вашу користь, вам залишиться лише отримати виконавчий лист та передати його судовим приставам. Якщо ні, то можна подати апеляцію або погодитись з рішенням суду та попрощатися з грошима.
Як позичальнику правильно повернути гроші
Досі ми говорили про кредитора, котрий вчасно не отримав назад свої гроші. Але іноді і позичальник стикається з несумлінним позикодавцем. Пару слів про правильне повернення грошей:
- головне завдання позичальника після погашення боргу – отримати назад свою розписку. Подбайте, щоб кредитор поставив відмітку на документі, що борг повернуто у повному обсязі, і він не має до вас жодних претензій;
- якщо розписку позикодавець не віддає з якоїсь причини (забув, втратив, зіпсував), необхідно скласти аналогічний документ, але вже кредитору, що він прийняв гроші в повному обсязі, і борг позичальника погашений. Свідки також не будуть зайвими.
Не варто соромитися складати юридичні документи при угоді з друзями та родичами. Розумні люди зрозуміють, і в них не виникне навіть питань з цього приводу. Інші нехай звертаються до кредитних спілок чи банків, з якими ігри в неповернення можуть закінчитися дуже плачевно, зате родинні та дружні почуття не постраждають.