В цій статті ми обговоримо:
Телефон вже давно замінив більшості користувачів фотоапарат, відеокамеру, щоденник, програвач музики та багато чого ще. Технології розвиваються і до нашого списку можна додати ще й гаманець. Сьогодні відповімо на питання, як платити телефоном за товари та послуги в один дотик без банківських карток.
Що таке безконтактна система оплати
Уявіть собі, що ви не носите з собою купу пластикових карток від різних банків, подарункові картки магазинів. Ви купуєте товари та оплачуєте послуги лише за допомогою свого смартфона. Просто підносите його до зчитувального пристрою, і готово. Це не фантастика, а безконтактна система оплати. Ще 3–4 роки тому лише одиниці нею користувалися, а зараз це майже повсюдне явище.
Давайте розберемося, як працює функція оплати телефоном та що потрібно, щоб її підключити. Для цього познайомимося з абревіатурою NFC. Це скорочене від near field communication, перекладається як “комунікація ближнього поля”. Слово “ближнього” тут має ключове значення.
Ця технологія починає працювати при дуже близькому контакті (пара сантиметрів). У сучасних смартфонах вона встановлена за замовчуванням.
Щоб настроїти NFC на Android, зайдіть у “Налаштування”. В розділі “Підключення” є функція NFC. Для активації достатньо перевести перемикач праворуч, тоді він забарвиться блакитним кольором.
На iPhone жодних спеціальних дій щодо активації функції NFC не потрібно. Вона вмикається автоматично, коли потрапляє в зону передачі даних з іншого пристрою. Енергії споживає мало, тому можна не турбуватися, що сяде акумулятор при постійно увімкненій безконтактній оплаті.
Багато хто з нас вже користується технологією NFC, тому що вона застосовується у безконтактних банківських картках. Зверніть увагу на свої картки на відповідні значки PayPass від MasterCard або PayWave від Visa.
Достатньо піднести пластик до терміналу і вдасться вмить розплатитися в магазині або кафе. Такий самий принцип діє у соціальних картах, якими користуються в транспорті пільгові категорії громадян. У всі ці пластикові інструменти вшита інформація, яку зчитує спеціальний платіжний термінал.
Такий самий принцип застосовується і в смартфоні. Туди виробники вбудовують чіп, на який записується інформація про всі ваші банківські картки.
Смартфон замість карти у магазині – це ще не всі можливості NFC. Наприклад, якщо ви хочете обмінятися файлами між телефонами, не потрібно підключати Bluetooth або Wi-Fi. Достатньо піднести два апарати близько один до одного, між ними автоматично встановиться контакт.
Налаштування безконтактної оплати на смартфоні
Здійснювати безконтактну оплату телефоном як карткою дозволяють сервіси компаній Apple, Samsung та Google.
Розберемося, як налаштувати технологію NFC та підключити карти до телефону.
- крок 1 – завантажте безкоштовну програму в Google Play або App Store. Google Pay для смартфонів Android, Samsung Pay для смартфонів Samsung, Apple Pay для iPhone. Або скористайтеся рекомендаціями виробника вашого смартфону. Вони допоможуть прив’язати картки до апарату;
- крок 2 – зареєструйтеся у вибраній програмі та завантажте свої картки в телефон: введіть вручну основні відомості або відскануйте (номер карти, термін дії та тризначний код безпеки). Зверніть увагу, що туди можна додати не лише банківські картки, а й бонусні чи подарункові від магазинів. Але як основна буде використовуватися лише одна карта. Якщо треба поміняти на іншу, то доведеться знову увійти в додаток та вибрати необхідну.
Більше жодних налаштувань не потрібно. Сучасні пристрої дозволяють здійснювати безконтактні платежі без доступу до Інтернету.
Як платити телефоном
Отже, технологія налаштована, ваш смартфон готовий до безконтактної оплати. Як діяти:
- уточніть у продавця товарів чи послуг, чи підтримує їх термінал безконтактну оплату;
- активуйте функцію NFC;
- переконайтеся, що екран увімкнено та розблоковано. Інакше пристрій не зможе зчитувати дані;
- прикладіть пристрій областю антени NFC (зазвичай це задня панель) до терміналу;
- після оплати пролунає звуковий сигнал від терміналу про завершення операції.
Захист даних власника телефону
Головне питання, яке цікавить багатьох користувачів з усіх нововведень – це безпека. На жаль, сучасні технології розвивають не лише великі корпорації, а й шахраї. Щойно з’являється щось нове у розробників, так миттєво з’являються умільці, які вигадують способи обійти весь захист та зняти гроші з картки.
На жаль, не залишилася без уваги шахраїв і безконтактна форма оплати. Як їм вдається зняти гроші з картки? За допомогою спеціального пристрою – рідера (зчитувача). Його потрібно майже впритул піднести до картки, оснащеної чіпом для безконтактної оплати, і зняти записану там інформацію.
Поки що по-іншому йдуть справи з безконтактними смартфонами. Плата за товари в магазині провадиться з віртуального рахунку за захищеними каналами. Дані самої банківської картки, прив’язаної до телефону, не фігурують. Доступ до віртуальної карти захищений паролем, який є унікальним для кожної операції. Набір цифр нічого не скаже шахраям.
Якщо телефон вкрали, доступ до програми, яка прив’язує ваші платіжні засоби до пристрою, захищений паролем. Для більшої безпеки заблокуйте свої банківські картки в інтернет-банку або за допомогою дзвінка на гарячу лінію.
Можна встановити додатковий захист. Наприклад, розблокування телефону за допомогою відбитка пальця.
Деякі користувачі побоюються, що при затримці у платіжного терміналу двічі пройде оплата. Це неможливо, переказ здійснюється лише один раз, потім апарат відключається.
Підсумовуючи, можна сказати, що поки що технологія NFC на смартфоні безпечніша, ніж платіж банківською карткою. Чому говоримо поки що? Шахраї не сплять і робота в їхніх неординарних головах вирує повним ходом. Питання часу.
Плюси та мінуси безконтактної оплати
Тож підіб’ємо підсумок усьому вищесказаному. Які переваги дає безконтактна оплата:
- не треба носити із собою пластикові картки банків та магазинів;
- висока швидкість оплати – кілька секунд і готово;
- безпека вища, ніж під час оплати банківськими картками;
- багато карток – багато пін-кодів від них. У телефоні один пароль дає доступ до всіх платіжних засобів;
- це модно – технологія не має широкого поширення, особливо в невеликих містах. Тому на людину, яка підносить до терміналу телефон, дивляться поки що з подивом і цікавістю;
- безкоштовний додаток та відсутність комісій за операції оплати.
Недоліки також є:
- не всі термінали мають безконтактну технологію, особливо в невеликих торгових точках. Тому зовсім без грошей виходити з дому не варто;
- технологію підтримують сучасні смартфони, не у всіх вони є;
- побоювання, що при простому торканні зніметься більше, ніж потрібно, ще надто живучі у свідомості деяких людей. Краще вже натискати купу кнопок, вводити пін-код. Тоді точно все вийде як треба;
- якщо смартфон розрядився, то жодні танці з бубнами у платіжного терміналу не допоможуть зробити платіж.
Список банків, що підтримують систему NFC:
Програма | Назва банку |
---|---|
Apple Pay | ПриватБанк, Ощадбанк, Monobank |
Google Pay | ПриватБанк, Ощадбанк, УкрСиббанк, Monobank, Альфа-банк |
Samsung Pay | На офіційному сайті компанії можна перевірити, чи банк підтримує систему NFC |
Здійснити оплату смартфоном можна на будь-яких POS-терміналах, які зараз встановлюються повсюдно: у супермаркетах, на заправках, у кафе, кінотеатрах.
Так що NFC та оплата в смартфоні – це сучасний, зручний спосіб безпечно та швидко оплачувати покупки та послуги. Поки що кількість спеціальних терміналів маленька, особливо в невеликих населених пунктах. Але система розвивається, все більше банків приймають її, як користувачі, так і власники бізнесу переконуються в комфорті та швидкості Near Field Communication.