В цій статті ми обговоримо:
Уявіть ситуацію, ви багато років мрієте про нову пральну машину чи домашній кінотеатр. Але із вашою зарплатою ця мрія так і залишається мрією.
Але, проходячи повз вітрину магазину, ви бачите привабливий напис: “Купуйте без переплати і початкового внеску”. У голові одразу спрацьовує, що розстрочка – це вигідно, це не кредит. І ось, ви – щасливий володар нової техніки.
Таких історій можна згадати дуже багато. Загальне в них одне – є дорога річ чи послуга, яка вам не по кишені, а дуже хочеться. Що робити? В цьому випадку можливі кілька варіантів вирішення проблеми:
- накопичити, відкладаючи щомісяця від доходів певну суму, але відсунути термін покупки на невизначений час;
- позичити у родичів, але це не завжди зручно;
- взяти споживчий кредит та виплатити суму, що значно перевищує вартість речі;
- скористатися можливістю оплати частинами за кілька місяців з переплатою 0 %.
Ось, здавалося б, відмінний варіант під номером 4. Але давайте насамперед розберемося, що таке розстрочка, як вона працює і в чому підвох.
Поняття розстрочки та її відмінність від кредитування
Що означає розстрочка простими словами? Це оплата якогось товару чи послуги не повністю, а частинами протягом певного часу (від 1 місяця до 3 років). Регулюється це поняття Цивільним кодексом України. Зокрема в ст.695 сказано:
- Договором про продаж товару в кредит може бути передбачено оплату товару з розстроченням платежу. Істотними умовами договору про продаж товару в кредит з умовою розстрочення платежу є ціна товару, порядок, строки і розміри платежів.
- Якщо покупець не здійснив в установлені договором строки черговий платіж за проданий з розстроченням платежу і переданий йому товар, продавець має право відмовитися від договору і вимагати повернення проданого товару.
Сьогодні майже змішалися два поняття: розстрочка та кредит. І якщо помилку припускаються пересічні громадяни – це зрозуміло, вони не знайомі з нюансами того й іншого способу оплати. Але на сайтах великих магазинів ми бачимо те саме привабливе слово “розстрочка”, але по суті – це споживчий кредит. Тож чим розстрочка відрізняється від кредиту?
Відмінності від кредитування:
- участь у договорі лише двох сторін – продавця та покупця;
- відсутність процентів за договором;
- відсутність штрафів та пені за прострочення платежу, комісії за обслуговування;
- пропуск навіть одного платежу є підставою, щоб продавець вимагав повернути куплену річ;
- іноді потрібна сплата початкового внеску;
- оформлення біля продавця;
- простота оформлення – часто потрібен лише паспорт;
- договір регулюється лише Цивільним кодексом, а кредитний договір ще й НБУ.
Це характеристики ідеальної розстрочки. За фактом, переглянувши пропозиції найбільших торгових мереж країни, у всіх йдеться про кредитування. Щоправда, умови в будь-якому випадку вигідніші, ніж за звичайним споживчим кредитом. А як же написи на рекламних плакатах без внесків, без відсотків? Вони відповідають дійсності. Але потрібно зрозуміти, як це працює.
Наприклад, ви вирішили купити ноутбук вартістю 40 тис. грн. Але для банку він коштує 36 тис. грн. Таку знижку дав магазин. Вам прямо він її не дасть. Виграють усі:
- клієнт оплачує вартість, що стоїть на ціннику;
- банк заробляє в гіршому випадку на різниці, а в кращому разі – йому вдасться ще продати вам страховку;
- магазин продав дорогу річ і придбав лояльного покупця.
Що можна купити на виплату? Практично все, що завгодно. Але в основному ця процедура застосовується до дорогих товарів: меблі, електроніка та побутова техніка, коштовності, деякі послуги.
З скількох років можна взяти товар на виплату? Аналіз чинних пропозицій великих торгових мереж показав, що у віці від 18 до 70 років.
Умови програм є різними. Залежать від банку, який є кредитором. На жаль, дуже важко знайти розстрочку у чистому вигляді, без участі банку.
Переваги і недоліки
Багатьох, напевно, після прочитання статті турбує питання, чи варто брати товар із відстрочкою платежу. Незважаючи на те, що в більшості торгових організацій розстрочка виступає в ролі банківської позики, але умови щодо неї значно спрощені. Розглянемо плюси та мінуси такого кредитування.
Плюси:
- у більшості програм немає відсотків. Ви просто отримуєте право користуватись річчю ще до того, як її купили;
- швидке оформлення – як правило, на території продавця;
- мінімум документів – часто лише паспорт, але іноді при дорогій покупці потрібні додаткові документи;
- є можливість обміняти чи повернути покупку до магазину.
Мінуси:
- замість відсотків у договорі можуть бути додаткові комісії та страховка. Уважно читайте договір, щоби не пропустити непотрібні вам платежі;
- ціна може бути значно вищою, ніж в аналогічних магазинах, що торгують на звичайних умовах. Порада – вивчіть попередньо пропозиції на ринку;
- магазин має право попросити повернути товар, якщо ви не виконуєте умов договору.
Досі ми говорили про спеціальні програми, які дозволяють купити товар у магазині або замовити послугу, а розплачуватись за них частинами. Але останніми роками вельми великої популярності набувають пропозиції банків послуги оплати частинами в магазинах партнерах. Наприклад, пропозиції розстрочки від Приватбанку, Монобанку, ПУМБ, навіть Ощадбанку – відмінні варіанти заміни споживчого кредитування.
Розстрочка – відмінна альтернатива банківському кредитуванню. Інша річ, що купити ви зможете не скрізь і далеко не все. Торгові мережі влаштовують акції часто, але обмежують їх за часом. Але вигоди у будь-якому випадку очевидні.