В цій статті ми обговоримо:
Як ви вважаєте, 20% річних за вкладом у банку чи інвестиціям у цінні папери – це багато чи мало? Щоб відповісти на це питання, необхідно порівняти величину процентної ставки з інфляцією у країні. Якщо ціни зростають на 25% за рік, то ваша прибутковість перетворюється на знецінення капіталу. Інфляція її просто “з’їдає”. Якщо інфляція дорівнює 5%, ви отримуєте непоганий приріст своїх грошей.
У наведеному прикладі йшлося про різні відсоткові ставки, які треба враховувати при плануванні особистих фінансів. Розглянемо, що таке реальна відсоткова ставка, як вона розраховується та де використовується.
Види відсоткових ставок
Реальна відсоткова ставка – це ставка з урахуванням поточної чи прогнозованої інфляції залежно від мети розрахунку. Сама назва натякає, що відсоток відбиває реальну картину з нашим доходом, а не ту, що намальована на папері.
В цьому ключі розглядається ще одна ставка – номінальна. Вона відрізняється від реальної саме тим, що не враховує інфляцію. Наприклад, за вкладом банк обіцяє 5% річних. Це є номінальна ставка. За рік інфляція становила 4,5%. Виходить, що ви заробили 5%, але на 4,5% у вас знецінилися гроші. Реальна ставка становила лише 0,5 %.
Ви можете самостійно визначити свій фактичний дохід або платіж, якщо хочете врахувати знецінення грошей. Проблем не буде, якщо ви оцінюєте свою прибутковість вже за підсумками інвестування чи депонування коштів у банку. Всі величини відомі, і результат точно покаже, що дали вам вкладення.
Але інвестору чи вкладнику нецікаві минулі оцінки. Йому треба знати, вигідно чи ні вкладати гроші не тільки на поточних умовах, але й на декілька років вперед. І одна величина в такому разі завжди буде прогнозною – рівень інфляції. Ніхто не зможе вам її назвати і дати 100% гарантію, що прогноз справдиться. Залишається лише взяти до уваги думку експертних органів.
Формула Фішера
Залежність номінальної та реальної ставок математично описав американський економіст Ірвінг Фішер. Формула розрахунку:
Реальна процентна ставка = (Номінальна процентна ставка – Рівень інфляції) / (100 + Рівень інфляції) x 100%
або
Реальна процентна ставка = (1 + Номінальна процентна ставка) / (1+ Рівень інфляції) – 1
Пояснимо на прикладі. Припустимо, що у вас є 10 000 грн. Сьогодні ви можете купити на них певний обсяг товару А. Ви кладете гроші на вклад під 3,2% річних. Через рік банк нарахував вам відсотки, сума перетворилася на 10 320 грн. А ціни на той самий обсяг товару А зросли відповідно до інфляції в країні на 5,5 %. Отже, наприкінці року товар вартує вже 10 550 грн.
Після закриття вкладу та виведення грошей з рахунку ви можете купити вже менше товару А, ніж на початку року: близько 97,82% (10320/10550×100%). Купівельна спроможність грошей скоротилася на: 100% – 97,82% = 2,18%. Тобто вкладення грошей до банку призвело до втрати в 2,18%.
Застосуємо цифри з нашого прикладу до формули Фішера та перевіримо розрахунки:
Реальна процентна ставка = (3,2 – 5,5) / (100 + 5,5) x100% = -2,18%
Часто використовують і спрощену формулу, коли з номінальної ставки просто віднімають рівень інфляції та отримують реальний відсоток. На початку статті ми її якраз і застосували. За невеликих темпів інфляції результат буде майже точним, відрізняється на десяті частки відсотка. Але за великого рівня інфляції краще скористатися формулою Фішера. Вона яскраво ілюструє зв’язок між інфляцією, номінальним та реальним відсотком саме у країнах з нестабільною економікою.
Де застосовується реальна процентна ставка
Скрізь, де очікується дохід або проводиться платіж, виражений у відсотках, можна розрахувати реальну відсоткову ставку. Це не зробить для вас банк або брокер. Відсоток, який ви побачите у кредитному договорі, договорі на відкриття депозиту чи брокерському звіті, буде номінальним.
Кредити
Реальну процентну ставку не розраховують за кредитом, хоча вона так само працює при кредитуванні, як і при отриманні доходу, і навіть може навіяти позичальнику трохи більше оптимізму. Наприклад, сьогодні ви взяли кредит під 10% річних, а в країні прогнозується інфляція у 4% у найближчі 3–5 років. Отже, щорічно ваша реальна ставка буде меншою за номінальну на ці 4 %. Чи це не є привід для радості?
Уявіть, що щомісяця ви вносите 3 000 грн у рахунок погашення кредиту. Згодом фактичний платіж “дешевшатиме”, тому що 3 000 грн через 5-10 років – це не ті ж 3 000 грн сьогодні, а значно менше за рахунок знецінення грошей. Ще краще, якщо у вас вийде рефінансування під менший відсоток, тоді ефект буде ще сильнішим.
Інвестиції
Найбільшого поширення розрахунок реальної ставки отримав щодо прибутковості вкладень – в інвестиціях чи банківських депозитах.
Для інвестора велику цінність має реальний, а не номінальний відсоток, який допоможе визначити прибутковість від інвестування у різні інструменти. Наприклад, при виборі облігацій у картці конкретного інструменту ви побачите відразу кілька видів доходності, але вони номінальні.
Щоб визначити реальну дохідність, треба скористатися формулою Фішера. За облігаціями в ній буде лише одна прогнозна величина, яка може спотворити картину у майбутньому – це інфляція. А інший важливий параметр точно відомий на кілька років уперед – купонний дохід.
За акціями ситуація інша. Майбутнє ми можемо визначити лише з урахуванням прогнозних значень прибутковості та інфляції. Всім інвесторам відомо правило, що прибутковість у минулому не є гарантією її отримання у майбутньому. Тому прогнозувати на основі значень, набутих у попередні роки, – невдячне заняття. Залишається лише фундаментальний аналіз компанії. Але в будь-який грамотно проведений аналіз може втрутитися випадок і знецінити всі зроблені висновки.
Це не означає, що реальної дохідності взагалі не треба враховувати. Для довгострокового інвестора визначити ефективність своїх вкладень у той чи інший спосіб можна за підсумками року з урахуванням фактично отриманих значень. Якщо протягом 2–3 років ви отримуєте негативну реальну прибутковість, то, мабуть, варто переглянути свій портфель та інвестиційну стратегію.
Депозити
Не спокушайтеся, коли в черговому рекламному ролику від банку ви побачите приємні оку відсотки за депозитом. Це лише ваш майбутній номінальний дохід, який може здатися вже не таким привабливим, коли ви розрахуєте реальний з поправкою на інфляцію.
При розрахунку реальної прибутковості депозиту ви, аналогічно облігаціям, оперуватимете не до прогнозованої інфляції, а до відомого відсотка, який зазначений у договорі. Добре, коли економіка країни стабільна кілька років поспіль, а гроші знецінюються в межах 1–2 %. Тоді легко розрахувати свій фактичний прибуток від зберігання капіталу на депозиті. Але ця історія не про нас.
Простий приклад. Ви поклали до банку 100 000 грн. на 1 рік під 4% річних. Інфляція склала 6% у річному обчисленні. Розрахуємо дохід вкладника:
- номінальний дохід: 100 000 x 1,04 – 100 000 = 4 000 грн;
- реальна відсоткова ставка: (4 – 6) / (100 + 6) x 100 = – 1.88%;
- справжній дохід: 100 000 x 0,9858 – 1 000 000 = -1420 грн.
Купівельна спроможність ваших грошей скоротилася на 1,88% або на 1420 грн.
Після цієї статті скажіть, будь ласка, чому більшість наших співгромадян продовжує нести свої гроші до банку? Це було б зрозумілим ще, коли немає інших альтернатив. Але зараз…
Якщо єдина причина – це надійність вкладів, то чому б тоді не купити ОВДП (Облігації внутрішніх державних позик) чи корпоративні облігації прибуткових компаній де прибутковість вища, ніж за депозитом.