В цій статті ми обговоримо:
Насправді це серйозна та дуже важлива тема. Вона стосується будь-якої людини, яка будь-коли і де-небудь брала кредит. З 2005 року держава зобов’язала спеціальні організації зберігати, обробляти та надавати на першу вимогу відомості про наші позики.
Що таке кредитна історія та де її шукати
З 2005 року багато громадян нашої країни отримали кредитну історію (КІ). Це інформація про всі зобов’язання, взяті на себе конкретною людиною, та про виконання цих зобов’язань. Вона потрібна перш за все для самого позичальника, а також для фінансових організацій.
Для тих, хто хоче розібратися в цьому питанні досконало, можемо порадити вивчити Закон України “Про організацію формування та обігу кредитних історій”. У ньому є всі важливі поняття та визначення, про які ми говоритимемо під час статті.
Якщо ви звернулися до фінансової установи за кредитом, банк перевірить вашу історію позичальника. Саме з неї він дізнається про те, наскільки сумлінно ви ставитеся до своїх боргів, і ухвалить рішення про видачу чергового кредиту. Тому так важливо, щоб інформація була достовірною та повною.
10 років бюро кредитних історій (БКІ) зберігає досьє на конкретного користувача банківських послуг. Українські бюро кредитних історій покликані збирати, зберігати та надавати інформацію.
Згідно з законом банки зобов’язані не пізніше 5 робочих днів надати відомості в бюро, з яким вони укладають договір. Термін зберігання інформації – 10 років. Але цей термін відраховується з моменту внесення останньої зміни. Оформили нову кредитку – залишили слід в історії, допустили прострочення – новий запис готовий. І щоразу починає відлік 10-річний період зберігання.
Сьогодні в Україні діє 7 Бюро кредитних історій, а також Державне бюро кредитних історій (Бюро кредитних історій Національного банку України). Ось короткий перелік приватних компаній:
- Українське бюро кредитних історій;
- Перше всеукраїнське бюро кредитних історій;
- Міжнародне бюро кредитних історій;
- Універсальне бюро кредитних історій;
- Незалежне бюро кредитних історій;
- Українське кредитне бюро;
- Роздрібне кредитне бюро.
Серед усіх вище згаданих БКІ, тільки перші три, а також Державне бюро кредитних історій, користуються популярністю серед кредитних установ та позичальників, а також володіють досить широкими базами необхідних даних.
Зміст кредитної історії
Документ складається з 4 частин:
- титульна – Ф. І. П. фізичної особи, її ІПН та паспортні дані;
- основна – адреса реєстрації та фактичного проживання. Відомості про реєстрацію як ФОП, якщо такі дані є. Детальна інформація про кредити, отримані фізичною особою (суми, відсотки, умови та конкретні дати погашення, предмет застави тощо);
- додаткова (закрита) – відомості про фінансову установу, що видала вам кредит, та про особу, яка отримала від вас згоду на отримання звіту про позики;
- інформаційна – формується по кожній заявці фізичної особи на отримання кредиту, в тому числі і за заявами, за якими було відмовлено в отриманні позики.
Банк або інша фінансова організація, в якій громадяни отримують позикові гроші, може укласти договір одразу з кількома БКІ. В результаті відомості про вас можуть опинитися не в одній, а в двох, трьох бюро.
Власну кредитну історію можна зіпсувати
Документ фіксує всі, навіть найнезначніші зміни у питаннях видачі та погашенні позик, надання розстрочки платежу, обслуговування банківських карток тощо. Ми вже писали, як можна залізти у борг, вчасно не помітивши моменту настання овердрафту.
Як псується кредитна історія:
- відступ від графіка погашення платежів за кредитом та наявність прострочок;
- оформлення на одну особу одразу кількох кредитів або подання заявок одразу до кількох банків;
- судові розгляди із банком;
- технічні помилки банків.
- неуважність позичальника – наприклад, за кредиткою, що давно не використовується, можуть накопичитися борги за річне обслуговування;
- дострокове погашення кредитів, що позбавляє банки частини прибутку;
- як не дивно, але відсутність відомостей про вас у БКІ теж погана ознака для банку. Ви темна конячка для нього. Невідомо, як робитимете виплати на погашення боргу.
Кому надається кредитний звіт
Кожна людина може запросити кредитний звіт. Це інформація з його кредитної історії. Фахівці рекомендують робити це не рідше 1 разу на рік з наступних причин:
- мати повну інформацію про свої зобов’язання та їх виконання, якщо ви збираєтеся зараз або в майбутньому користуватися позиковими коштами банків;
- зрозуміти, чому банк відмовив у отриманні позики;
- вчасно помітити помилки, допущені при формуванні документа, та вжити заходів щодо їх виправлення;
- виявити незаконні дії шахраїв – наприклад, хтось оформив на ваше ім’я кредит за втраченим паспортом.
Звіт також можуть замовити:
- банки – коли ухвалюють рішення про видачу кредиту клієнту;
- нотаріуси – під час перевірки чистоти угоди;
- суди.
Перелічені організації отримують доступ до інформаційної частини звіту без вашої згоди. Доступ до основної частини надається лише за письмовою згодою позичальника.
Способи перевірки кредитної історії
Є кілька способів отримати звіт про всі ваші кредити.
- надіслати запити до БКІ онлайн, поштою, телеграмою або особисто відвідати ці установи;
- у банку;
- за допомогою спеціальних онлайн сервісів, які візьмуть всю роботу на себе за ваші гроші.
Закон дає право кожному громадянину отримати свою КІ один рази на рік безкоштовно.
В заключенні хочеться відмітити на які моменти треба звернути особливу увагу:
- формування своєї кредитної історії не можна пускати на самоплив. Від її змісту залежить ваша репутація відповідального позичальника;
- ви маєте право перевірити її 1 рази на рік безкоштовно;
- можна отримати звіт кількома способами: у БКІ, через банки чи онлайн-сервіси;
- фахівці радять робити це не менше ніж 1 раз на рік.
Підписуйтесь на наш блог, щоб завжди бути в курсі фінансових питань, які здатні вплинути на наше життя.