В цій статті ми обговоримо:
Якщо ми раніше втрачали гаманець, то назавжди прощалися із грошима. Сьогодні багато людей користуються банківською картою, яка також може бути втрачена. Але втрата ще не означає, що настав час прощатися з грошима. Щоб зберегти свої заощадження треба своєчасно виконати певні дії.
У статті розкажемо, що робити, якщо втратили картку банку, як зняти з неї гроші та відновити свій електронний гаманець.
Чим загрожує втрата
Зрозуміло, що нічого хорошого від втрати банківської картки не варто чекати. У кращому випадку ви витратите час на замовлення нового пластику, а з вашими грошима нічого не станеться. У гіршому – вашими накопиченнями встигнуть скористатися шахраї або просто нечесні громадяни, а ви зазнаєте збитків.
Це прописні істини, про які знають усі власники карток. Необхідно акцентувати увагу яка картка втрачена – дебетова чи кредитна. Головна відмінність між ними полягає в тому, що на першій зберігаються ваші власні гроші, на другій лежать позикові.
Якщо ви втратили дебетову картку, то ризикуєте лише своїми заощадженнями. Це, безперечно, неприємно. Але страшніше, коли хтось зможе скористатися сумою, яку ви отримали у борг від банку.
Наприклад, вам був схвалений кредитний ліміт 10 000 грн. Це означає, що ви можете робити покупки в межах цієї суми, але зобов’язані щомісяця погашати борг, як і за будь-якого кредиту. Якщо зловмисник встигне скористатися кредиткою до її блокування, то ви будете змушені все одно повернути гроші банку та відсотки, якщо не вкладетеся у пільговий період.
Загальний порядок дій
Які можуть бути ситуації, пов’язані із втратою картки:
- ви точно пам’ятаєте, що вона у вас була в гаманці, кишені, сумці якийсь час тому, а зараз її немає. Ви з великою ймовірністю думаєте, що картку вкрали або вона випала десь по дорозі;
- ви сумніваєтеся, що десь втратили картку. Швидше за все, залишили її вдома, на роботі, у магазині, кафе тощо. Смутно згадуєте, де саме вона лежить;
- ви згадали, що залишили її у банкоматі. Іноді це відбувається без вашої участі. Наприклад, банкомат прийняв пластик, але не видав його назад.
Для третього випадку, якщо ви відразу виявили втрату, є окремий алгоритм дій:
- зателефонувати за номером, що вказаний на банкоматі, та дотримуватися подальших інструкцій;
- якщо банкомат встановлено у банку, можна звернутися безпосередньо до співробітників. Вони при вас відкриють агрегат і дістануть картку.
Якщо ви згадали про банкомат тільки через якийсь час, не змогли знайти картку вдома, а також коли минуло надто багато часу з її втрати, рекомендуємо виконати такі дії.
Етап 1. Знімаємо гроші
Якщо під рукою мобільний додаток або комп’ютер із банківським додатком, можна зайти до свого особистого кабінету та переказати гроші на інший рахунок у цьому ж чи іншому банку.
Якщо раптом ви опинилися біля офісу свого банку, то переведіть у касі рахунок. Але це раціонально лише у разі миттєвого звернення. Якщо потрібен час, щоб дістатися офісу, краще відразу ж переходити до другого етапу – блокування.
Етап 2. Блокуємо картку
У будь-якій незрозумілій ситуації необхідно заблокувати картку. В багатьох банках це можна зробити тимчасово. Наприклад, коли ви підозрюєте, що залишили пластик удома. Якщо ви його там знайдете, просто розблокуєте свій електронний гаманець. Тоді не доведеться перевипускати картку. Тимчасове блокування доступне в мобільному додатку або в інтернет-банкінгу.
Якщо є хоча б мізерна ймовірність, що карткою заволоділи зловмисники або вона надто довго була серед інших людей, блокування краще зробити остаточне, а не тимчасове. Це також є в мобільному додатку або в інтернет-банку, а також через оператора гарячої лінії, в офісі банку або за СМС-кодом.
Вибирайте той спосіб, який дозволить вам не витрачати дорогоцінний час. Чим раніше заблокуєте, тим вищі шанси уникнути грошових втрат.
Етап 3. Відновлюємо
Для відновлення можливі два варіанти:
- перевипуск картки без закриття рахунку – банк прив’яже її до того ж банківського рахунку, що маєте. На самому пластику буде інший номер (не плутати з номером рахунку – він залишиться тим самим) та інший ПІН-код. На відновлення після втрати може піти кілька днів. Термін залежить від банку. У великих містах швидше. Це стосується іменної картки. Віртуальна робиться того ж дня;
- повне закриття банківського рахунку – наприклад, ви хочете змінити банк, тоді можна вивести гроші на інший рахунок або їх перевести в готівку, написати заяву про закриття, відкрити новий рахунок в іншому банку і отримати вже там нову банківську картку. Банк закриває рахунок довго: приблизно від 30 до 45 днів.
Всі тимчасові очікування відновлення картки не звільняють вас від погашення боргу по кредитці. Внести гроші можна у касі банку відповідно до вашого графіку платежів.
Тільки в одному випадку можна продовжити користуватися карткою після того, як ви її знайшли – якщо знайшли її вдома.
У всіх інших випадках – повернули друзі, випадкові перехожі, колеги, офіціант у ресторані тощо – треба знімати гроші та блокувати. Без варіантів. Ви не можете бути впевнені на 100% у тому, що реквізити картки хтось не переписав чи не сфотографував за той час, поки її не було з вами. Знайдену банківську картку потрібно утилізувати: розрізати на дрібні шматочки та викинути.
Найголовніший ресурс, який не можна упускати після втрати, – це час. Краще витратити його на очікування нового пластику, ніж на латання дірки у сімейному бюджеті після крадіжки грошей.