Куди не варто вкладати гроші новачку: 5 способів, які, призведуть до втрати грошей та розчарування

Піраміди, хайпи, сміттєві облігації...

Стаття на 7 хв.

В цій статті ми обговоримо:

Пандемія та економічна криза зробили свою справу – люди почали розуміти, що банківські депозити не найкращий варіант збереження та примноження капіталу. Але бажання швидко розбагатіти може зіграти злий жарт. Сьогодні поговоримо, куди не варто вкладати гроші новачкові, щоби їх не втратити.

Немає інвестицій без ризику. Цю аксіому краще засвоїти на самому початку, щоб потім не було сумно через втрачені гроші.

Але при постійному навчанні, контролі емоцій та чіткому усвідомленні свого ставлення до ризику процес інвестування здатний не тільки принести задоволення, але й вивести ваше життя на зовсім інший рівень – рівень фінансової свободи.

Розглянемо декілька небезпечних місць, куди новачкові в інвестуванні потикатися не слід. Їх оминають навіть професіонали, хто сколотив мільйонні статки на інвестиціях. Але не відомо жодного з них, хто б зробив це за допомогою наведених нижче інструментів.

Фінансові піраміди та псевдоброкери

Якщо ви вважаєте, що епоха фінансових пірамід закінчилася з крахом МММ, то помиляєтесь. Старі покоління отримали свій урок, нові теж його потребують. Не всі, але багато хто. Бажання швидко збагатитися та відсутність бажання щось для цього зробити закладено у людській природі.

Випадків фінансових пірамід не меншає. Вони змінюють форму, місця збору довірливих і спраглих халяви громадян, але суть їхньої діяльності не змінюється. Заробіток іде за рахунок надходжень від нових вкладників. Як тільки потік грошей вичерпується, звалиться і піраміда, а разом із нею – її вкладники.

Фінансові піраміди та псевдоброкери

Ще один варіант обману – псевдоброкери. Часто люди відкривають рахунки, переказують гроші нібито для торгівлі на фондовому ринку, а кошти насправді йдуть до кишень організаторів.

Що має вас насторожити у діяльності компанії, куди ви хочете вкласти гроші:

  • агресивна реклама та нав’язливий маркетинг у ЗМІ, соцмережах, на вулицях. В офісах псевдофінансистів часто проводяться публічні заходи, використовують техніки НЛП, створюється враження багатства та успіху;
  • гарантія високої прибутковості за повної відсутності ризику. Вас не повинні збити з пантелику обіцянки сотень та тисяч відсотків річних. На реальному фондовому ринку такого немає;
  • відмова від надання установчих документів, фінансових звітів та ліцензії Національного Банку. На офіційному сайті компанії має бути вичерпна інформація. Список ліцензованих брокерів та керуючих компаній можна переглянути на сайті НБУ;
  • відсутність чи підроблені документи про освіту, сертифікати про закінчення професійних курсів тощо, які можна легко перевірити в освітніх організаціях;
  • реєстрація в офшорі;
  • якщо йдеться про піраміду, то однією з умов буде виставлено залучення нових вкладників;
  • відсутність достатньої інформації, куди саме будуть вкладені гроші вкладників – конкретні цінні папери, валюта, нерухомість та інше.

Зазвичай, такі компанії часто змінюють назви та юридичні адреси. Джерело їхнього збагачення не вичерпується. Будь ласка, будьте пильні. Перевірте ліцензію та добре обміркуйте можливість отримати надприбутки від вкладення в сумнівні проекти.

Хайп-проекти

Це різновид фінансових пірамід. Ми виділили їх в окремий розділ, тому що в останні роки саме вони набули найбільшого поширення. Особливість хайп-проектів у тому, що вся організація зі збирання грошей та виплати доходів проходить онлайн. Інтернет став знахідкою для модернізованих МММ:

  • немає географічних кордонів, а отже і обмежень щодо кількості вкладників;
  • можливість проводити оплату анонімно;
  • різноманітні електронні засоби платежу, у т. ч. криптовалюта;
  • можливість проводити масштабні рекламні кампанії.

Але принцип той самий: ви вкладаєте гроші, якщо встигаєте до краху проекту, отримуєте високі відсотки за рахунок вкладів нових учасників, якщо ні – зливаєте весь капітал. В інтернеті ви знайдете безліч порад, як відстежувати найефективніші хайпи, вгадувати час виходу з них. Бажаєте пограти в рулетку? Сходіть тоді вже у казино. Там принаймні все чесно: вгадав – молодець, не вгадав – програв.

Сміттєві облігації

Високоприбуткові облігації (ВПО) часто називають сміттєвими через високий ризик втрати капіталу. Але жодного обману у такому способі інвестування немає. Інвестор повинен усвідомлювати, що він вкладає гроші в компанії, які можуть з ймовірністю 50/50 принести прибуток і збиток.

Як правило, це:

  • бізнес-початківець, який не може іншим способом залучити гроші на свій розвиток;
  • компанія, яка зазнає труднощів у погашенні поточних зобов’язань, тому бере нові.

Можна перерахувати чимало успішних сьогодні підприємств, які розпочинали з випуску ВПО. По суті будь-яку емісію стартапу можна назвати сміттєвою. Але з деяких потім виростають такі гіганти, як Tesla чи Netflix. Якщо ви впевнені, що вашої інтуїції та аналітичних здібностей вистачить, щоб знайти діаманти в купі сміття, то можете спробувати інвестувати. На цьому справді можна добре заробити.

Дотримуйтесь нехитрих правил і, можливо, вам вдасться розбагатіти:

  • розподіляйте засоби між різними емітентами та галузями;
  • проаналізуйте бізнес та його перспективи, фінансову звітність у динаміці;
  • не вкладайте весь капітал у ВПО.

Валютні спекуляції

Форекс манить початківців інвесторів високою прибутковістю, простотою угод (треба лише спрогнозувати, вгору чи вниз піде обрана валютна пара) і мінімальним порогом входу.

Впевнені, що серед читачів блогу знайдеться чимало прихильників та захисників такого способу інвестування. Але є заперечення:

  • вдавана простота торгівлі – потрібна серйозна робота з аналізу ринку, розробка ефективної стратегії, багато часу на моніторинг. Правильний аналіз Форекс брокерів вимагає значну кількість часу, а трейдеру-початківцю на все це потрібно буде витратити кілька днів;
  • немає жодного інвестора, хто протягом, скажімо, 10-15 років отримував стабільний і високий дохід від валютних спекуляцій;
  • можливість використання кредитного плеча навіть новачками стирає кордон небезпеки та призводить до необдуманих дій.

Форекс – це легальний валютний ринок. Але заробляти на ньому можуть одиниці. Насамперед ті, хто відключив емоції, підключив стратегію і чітко їй слідує, навчався торгівлі протягом кількох місяців у професіоналів.

Криптовалюта

Інвестування в криптовалюту обіцяє шалені прибутковості. Але цей інструмент не має жодного забезпечення. Коли ми вкладаємось в акції або облігації (нехай навіть у ВПО), ми віддаємо гроші конкретній компанії. Вона володіє активами, виробляє товари та надає послуги. При грамотному управлінні та сприятливій ринковій кон’юнктурі забезпечено зростання прибутку.

У разі вкладення в криптовалюту ми можемо розраховувати лише на роботу попиту та пропозиції. З останнім браку немає, а ось з першим – велике питання.

Що має насторожити думаючого інвестора:

  • відсутність законодавчого регулювання;
  • неможливість довести своє право власності на куплені активи;
  • відсутність можливості провести аналіз – фінансові показники, мультиплікатори.

Помилки новачків в інвестиціях

Для новачків дуже важливо на початковому етапі не наробити помилок, які призведуть до втрати грошей та бажання інвестувати далі. Перераховані вище способи можуть призвести і до того й до іншого.

Розберемо найпоширеніші помилки в інвестиціях у інвесторів-початківців.

  • почати вкладати гроші без подушки безпеки, резервного фонду, грошей на чорний день. Формування резерву – це перше, що потрібно зробити до початку створення капіталу. Без нього ви ризикуєте після першої просадки портфеля занервувати, що залишитеся без грошей, на емоціях все продати і зафіксувати збитки;
  • зробити такий самий портфель, як у відомого інвестора, популярного блогера або експерта з соцмереж – ніхто не може прогнозувати прибутковість інвестицій. По-перше, експерти часто дають прямо протилежні поради. А по-друге, у них інші горизонти планування, ризик-профіль, фінансові цілі та можливості, які відрізняються від ваших. Тому портфелі гуру підходять лише їм та нікому іншому;
  • вкладати всі наявні гроші на купівлю лише одного активу – такий спосіб іноді називають “купити на всю котлету”. Інвестор має двох надійних друзів – складний відсоток і диверсифікацію. Нині йдеться саме про друге. Навіть якщо ви хочете спробувати високоризикові інструменти, розподіліть гроші серед кількох;
  • вкласти гроші за порадою друзів у проекти, які, за їхніми словами, принесуть 1000% річних – якщо заробив ваш друг, то це не означає, що на вас чекає та ж доля. Згадайте принцип фінансової піраміди: нові вкладники фінансують старих. Велика ймовірність, що друг хоче заробити на вас і йому абсолютно все одно на те, що ви ризикуєте втратити гроші. А обіцянки 1000% річних – у кращому разі рекламна балаканина, а в гіршому – шахрайство;
  • не визначити свій ризик-профіль – кожна людина має свій ризик-профіль. Це ставлення до ризику. Ви готові до просідання портфеля на 10%? А на 20%? Чи не станеться інфаркту, якщо втратите 40 або 50%? В інтернеті є спеціальні тести, що допомагають визначити ризик-профіль. Пройдіть кілька із них і сформуйте своє ставлення до ризику. Від цього і залежатиме структура інвестиційного портфеля;
  • інвестувати на емоціях – це найлютіший ворог. Якщо ви постійно стежитимете за новинами, на тлі чергових твітів світових політиків продаватимете і купуватимете активи, то ви ніколи не сформуєте капітал. Ви повинні чітко дотримуватись свого плану і не здійснювати імпульсивних операцій на тлі загальної паніки або ейфорії.

Зараз є багато можливостей зберегти та примножити свої заощадження. Банківські депозити та купівля валюти під матрац – далеко не найкращі способи. Але, як і все нове та незнайоме, будь-який спосіб інвестування потребує вивчення.

Читати ще про гроші в Україні

Відповіді на питання, які вас цікавлять

Як потоваришувати з бюджетом

Як потоваришувати з бюджетом

Як позбутися боргів: можливі варіанти та покроковий план дій

Як позбутися боргів: можливі варіанти та покроковий план дій

Хто такий поручитель по кредиту: яка відповідальність і чим відрізняється від співпозичальника

Хто такий поручитель по кредиту: яка відповідальність і чим відрізняється від співпозичальника

Фінансове шахрайство: варіанти розводу людей на гроші та способи запобігання обману

Фінансове шахрайство: варіанти розводу людей на гроші та способи запобігання обману